درمان موهای زائد با لیزر بهتر است یا الکترولیز

elekteroriz

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:02122637408

شعبه ولیعصر:02188945723

شعبه توحید:02166124807

الکترولیز و لیزر موهای زائد دو روش پرطرفدار برای از بین بردن بلندمدت موهای زائد هستند که در هر دو فولیکول‌های موی زیر سطح پوست هدف قرار داده می‌شود. الکترولیز و لیزر تنها روش‌هایی هستند که موهای زائد را برای همیشه یا مدتی طولانی از بین می‌برند. هر فردی که درصدد رفع دائمی موهای زائد باشد، باید یکی از دو روش لیزر یا الکترولیز را انتخاب کند. پیش‌شرط یک تصمیم‌گیری عاقلانه و صحیح برای انتخاب بهترین روش رفع موهای زائد اطلاع از مزایا و معایب هر دو روش است.

اگر دیگر تحمل درد وکس و صرف زمان برای این روش دردناک و پردردسر یا اصلاح‌های مداوم را ندارید، باید یکی از دو روش الکترولیز و یا لیزر موهای زائد را انتخاب کنید. متخصصین در گروه پزشکان سلامت و زیبایی بهترین درمان را پس از بررسی وضعیت توصیه می‌کنند. از بین بردن موهای زائد با لیزر به دلیل عوارض جانبی کمتر معمولاً به الکترولیز ترجیح داده می‌شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت الکترولیز و لیزر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 - 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

الکترولیز چیست؟


elekteroriz1

الکترولیز روشی برای رفع موهای زائد است که در آن از جریان برق برای تخریب فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. در ابتدا سوزن کوچکی در یک به یک فولیکول‌های مو وارد می‌شود. این سوزن فولیکول را با اعمال انرژی گرمایی از بین می‌برد. سپس موها یک به یک با موچین جدا می‌شود.

چون فولیکول از بین رفته است، مو نمی‌تواند مجدداً رشد کند. با این حال فرایند الکترولیز نسبتاً آهسته است، چون تمام فولیکول‌ها باید به صورت جداگانه تحت درمان قرار گیرد، درمان باید چندین جلسه تکرار شود تا تمام موهای زائد از بین برود.

لیزر موهای زائد چیست؟


elekteroriz2

در لیزر موهای زائد با استفاده از لیزرهای با حرارت بالا تشعشع ملایمی تولید می‌شود. هدف از لیزر درمانی آسیب زدن به فولیکول‌ها به گونه‌ای است که سرعت رشدشان به حد قابل توجهی آهسته شود. اگرچه ماندگاری نتایج لیزر موهای زائد بیشتر از روش‌های خانگی مانند اصلاح با تیغ است، اما نتایج آن دائمی نیست. درمان باید چندین بار تکرار شود تا موهای زائد برای مدتی طولاتی از بین برود.

الکترولیز بهتر است یا لیزر


مقایسه درد

رفع موهای زائد با الکترولیز دردناک‌تر از لیزر است و دردی مانند نیش زدن را تولید می‌کند. سخت‌ترین قسمت این است که جریان برق بارها و بارها برای از بین بردن فولیکول‌ها متصل می‌شود. بنابراین الکترولیز برای همه، به ویژه افرادی با پوست بسیار حساس مناسب نیست، چون برطرف شدن عوارض جانبی چند هفته طول می‌کشد. از آنجایی که در لیزر از سوزن استفاده نمی‌شود، لیزر موهای زائد از الکترولیز تهاجم کمتری دارد. بنابراین درد ناشی از لیزر درمانی از الکترولیز کمتر است. با توجه به برنامه کلینیک ممکن است مسکن در اختیار بیمار قرار داده شود تا بیمار کمترین دردی را حس نکند.

مقایسه هزینه

درمان در اکثر موارد باید به مدت چند ساعت و در چندین جلسه تکرار شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. بنابراین چون هزینه به صورت ساعتی محاسبه می‌شود، هزینه رفع موهای زائد به تعداد جلسات درمان بستگی دارد. در نظر اول ممکن است هزینه یک جلسه لیزر درمانی به نظر زیاد برسد، اما در نهایت مجموع هزینه‌های جلسات لیزر کمتر از الکترولیز خواهد بود.

مقایسه انواع موهایی که به هر یک از دو روش الکترولیز و لیزر قابل از بین بردن است

نوع موی بیمار نقش مهمی در تعیین نوع درمان رفع موهای زائد دارد. برای مثال لیزر درمانی برای موهای قهوه‌ای یا سیاه مناسب است و برای موهای بور یا بسیار روشن توصیه نمی‌شود، چون رنگدانه‌های فولیکول‌های مو نور لیزر را جذب می‌کند و اثر آن را تا حدی از بین می‌برد. بنابراین الکترولیز تنها روش برای از بین بردن موهای بور یا موهای روشن‌تر از رنگ پوست است. ماهیت خاص الکترولیز آن را برای تمام موها مناسب می‌کند. نوع مو، رنگ پوست و تاتو در الکترولیز مهم نیست.

مقایسه ایمنی

دهه‌های متمادی است که هر دو روش لیزر و الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد انجام می‌شود و هیچ کدام عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. البته الکترولیز مدت بیشتری از لیزر برای از بین بردن موهای زائد به کار برده شده است. واکنش پوست به درمان تعیین کننده‌ی مدت زمان بهبود پس از درمان است. چون هیچ عوارض جانبی بلندمدتی برای هیچ یک از دو روش لیزر و الکترولیز ثبت نشده است، هر دو روش کاملاً ایمن محسوب می‌شود.

مقایسه مدت زمان جلسات

روند رفع موهای زائد با الکترولیز آهسته‌تر از لیزر است. هر جلسه لیزر موهای زائد حدود 15 تا 20 دقیقه و هر جلسه الکترولیز حداقل یک ساعت طول می‌کشد. البته زمان درمان به ناحیه مورد نظر بستگی دارد؛ برای مثال از بین بردن موهای زائد لب بالا به دو روش لیزر و الکترولیز به ترتیب 5 و 20 دقیقه  زمان می‌برد.

در روش لیزر درمانی هر بار چند تار مو هدف قرار می‌گیرد، حال آن که در الکترولیز سوزن باید در تک تک فولیکول‌ها وارد شود. بنابراین از بین بردن موهای زائد یک ناحیه بزرگتر به روش الکترولیز بسیار بیشتر از روش لیزر طول می‌کشد. در مقایسه تعداد جلسات باید گفت که لیزر درمانی باید 6 تا 8 جلسه انجام شود، اما الکترولیز ممکن است یک سال تمام طول بکشد، چون الکترولیز باید 15 تا 30 جلسه تکرار شود تا بهترین نتیجه را به دست دهد.

نتایج موقتی و دائمی

الکترولیز موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد و تنها روش رفع موهای زائد در جهان است که به عنوان روشی با نتیجه دائمی مورد تایید است. بنابراین الکترولیز لزوم اصلاح یا وکس را برای همیشه از بین می‌برد. الکترولیز به جز داخل بینی و گوش بر روی هر نقطه دیگری از بدن قابل انجام است.

از طرفی لیزر موهای زائد روشی برای کاهش موها است و لزوماً موها را برای همیشه از بین نمی‌برد. موهای زائد پس از چند جلسه به نصف تقلیل می‌یابد. موها به مدت چند سال از بین می‌رود و پس از آن دوباره رشد می‌کند. بنابراین افرادی که در جستجوی روشی برای رفع دائمی موهای زائد هستند، باید به الکترولیز فکر کنند، اما اگر هدف از بین بردن همیشگی موهای زائد نباشد، می‌توان لیزر درمانی را نیز انتخاب کرد. ممکن است لازم باشد لیزر درمانی بارها طی سال‌ها تکرار شود؛ حال آن که الکترولیز موها را یک بار برای همیشه از بین می‌برد.

جمع‌بندی

لیزر موهای زائد در اکثر موارد بر الکترولیز برتری دارد. لیزر درمانی هم ایمن‌تر است، هم تاثیرگذاری بیشتری دارد. در لیزر موهای زائد از نور مادون قرمز برای هدف قرار دادن رنگدانه‌ موجود در فولیکول‌های مو استفاده می‌شود، فولیکول‌ها در اثر تبدیل انرژی نورانی به گرمایی تخریب می‌شود. برخلاف الکترولیز که هر بار فقط یک فولیکول را تحت تاثیر قرار می‌دهد، لیزر موهای زائد ناحیه‌های بزرگتری از پوست را به سرعت از بین می‌برد. دستگاه  لیزر با بهره‌گیری از هدایت رایانه‌ای صدها فولیکول را در کمتر از یک ثانیه از بین می‌برد. به این ترتیب کل زمان درمان کوتاه می‌شود و ناراحتی بیمار حین درمان کاهش می‌یابد.

عوارض ناشی از بین بردن موهای زائد با لیزر در مقایسه با الکترولیز بسیار کمتر است و احتمال بروز عوارضی مانند

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:02122637408

شعبه ولیعصر:02188945723

شعبه توحید:02166124807

به این پست امتیاز دهید.
درمان موهای زائد با لیزر بهتر است یا الکترولیز
3 از 1 رای