تزریق بوتاکس، مزایا، نحوه و کاربرد آن

1231

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:02122637408

شعبه ولیعصر:02188945723

شعبه توحید:02166124807

حفظ زیبایی امروزه با توجه به تحمل اضطراب فراوان، تنفس هوای آلوده و مملو از یون‌هایی که پوست را پیر می‌کند و عامل ایجاد چین و چروک زودرس به شمار می‌رود، دشوار است. به تمام این عوامل اشعه ماوراءبنفش خورشید را نیز اضافه کنید که یکی از شناخته شده‌ترین علل پیری پوست محسوب می‌شود.
خوشبختانه ما در برابر این عوامل مخرب بی‌دفاع نیستیم و فراورده‌های بسیاری در بازار وجود دارد که زمان را به عقب و جوانی دوباره را به پوست ما بازمی‌گرداند. بوتاکس یکی از این معجزه‌های شگفتی ساز است و متخصصان بسیاری امروزه آن را به عنوان یکی از درمان‌های موثر جوانسازی پوست پیشنهاد می‌کنند.

تزریق بوتاکس عمل زیبایی است که با هدف کاهش چروک و برجسته ساختن نقاط تزریق انجام می‌شود تا زیبایی بیشتر، جوانی دوباره و به تبع آن اعتماد به نفس بالاتر را برای بیمار به ارمغان بیاورد. تزریق بوتاکس عملی ساده، با هزینه پایین و عوارض جانبی اندک است.متخصصان ما در گروه پزشکان سلامت و زیبایی در مورد تاثیرگذاری و مناسب بودن این عمل زیبایی به شما اطمینان خاطر می‌دهند، بااین حال این نکته را نیز یادآوری می‌کنند که تزریق بوتاکس علی رغم سادگی و کارآمدی عملی تهاجمی است که باید در محیط تخصصی و با دسترسی به کمک‌های اولیه و رعایت اصول ضد عفونی کردن محیط و وسایل انجام شود تا نتیجه دلخواه به دست آید.همچنین تزریق بوتاکس به منظور جلوگیری از بروز عوارض جدی باید به دست متخصصان زیبایی ماهر و آموزش دیده انجام شود تا ایمنی عمل و دستیابی به نتیجه بهینه تضمین شود.چنانچه تمایل دارید تا درباره نحوه تزریق بوتاکس و کاربردهای آن بیشتر مطالعه کنید یا می‌خواهید از یکی از متخصصان مجرب گروه پزشکان سلامت و زیبایی وقت مشاوره بگیرید. همکاران ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به تمام پرسش‌های شما در زمینه تزریق بوتاکس هستند.

بوتاکس چیست


 تزریق بوتاکس در حال حاضر پرطرفدارترین و پرکاربردترین عمل غیرجراحی زیبایی محسوب می‌شود. بوتاکس پروتئین پیچیده‌ای است که باکتری به نام کلستریدیوم آن را ترشح می‌کند. گونه استریل و خالص این فراورده برای تزریق و استفاده در پزشکی آماده می‌شود.

تزریق بوتاکس ماهیچه را به طور موقت فلج می‌کند و چروک‌های پوستی روی ماهیچه به دلیل عدم انقباض زیر پوستی آن ناپدید می‌شود. چروک‌ها یک تا دو روز پس از تزریق شروع به محو شدن می‌کند و ظرف 3 تا 6 ماه آینده نیز روی پوست پدیدار نمی‌شود. مشکلات پوستی با کاهش و از بین رفتن تدریجی اثر بوتاکس دوباره خودنمایی می‌کنند و به همین دلیل در صورت تمایل تزریق تکرار می‌شود.

بوتاکس سلامت

کاربرد بوتاکس


 جوانسازی لب و گونه گذاری یا برجسته کردن گونه، لیفت یا کشیدن پوست و بزرگ کردن سینه از کاربردهای متداول بوتاکس به شمار می‌آید. همچنین از این عمل ساده برای رفع چروک‌های ناحیه‌های مستعدی مانند چانه، گردن و اطراف دهان استفاده می‌شود.

به علاوه با تزریق بوتاکس می‌توان چروک‌های ناشی از اخم کردن بین ابروها یا روی پیشانی و چروک‌های اطراف چشم را که هنگام خندیدن ایجاد می‌شود به خوبی از بین برد. دلیل اصلی ایجاد شدن این چروک‌ها انقباض زیرپوستی ماهیچه است، توانایی انقباض ماهیچه‌ها با تزریق بوتاکس کاهش می‌یابد و در نتیجه چروک کمتر جلب توجه می‌کند.

بوتاکس علاوه بر جراحی زیبایی در درمان بیماری‌های زیر نیز کاربرد دارد:

• استرابیسم (لوچی)
• بلفارواسپاسم (پلک زدن یا بستن غیرارادی چشم)
• انقباض‌های غیرارادی ماهیچه‌های سر و گردن
• میگرن‌ها و سر دردهای تنشی
• تعریق بیش از حد

اناتومی بوتاکس

مزایا و معایب تزریق بوتاکس در مقایسه با دیگر درمان‌های تزریقی


 همان طور که اشاره شد بوتاکس پوست را با فلج یا آرام سازی موقت ماهیچه‌های مسئول ایجاد خطوط و چروک جوان می‌کند، حال آن که تزریق ژل فرورفتگی‌های خطوط و چروک‌های عمیق را پر می‌کند. به علاوه بوتاکس بیشتر برای خطوط دینامیکی مناسب است که حرکت دارند یا به دلیل تغییر حالت چهره ایجاد می‌شوند. برای از بین بردن خطوط ثابت دائمی بهتر است از ژل استفاده شود.

افراد مناسب


 در کل در صورت برخورداری از سلامت عمومی مناسب هیچ محدودیتی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. این عمل بر روی بیماران 27 ـ 28 سال به بالا قابل انجام است. موارد منع استعمال بوتاکس عبارت است از:

• اگرچه هیچ گزارشی دال بر خطرناک بودن استفاده از بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود بانوان در این مقاطع از تزریق بوتاکس خودداری کنند.
• بیمار موظف است پزشک را از سابقه پزشکی، بیماری‌های پیشین و فعلی و داروهای مصرفی خود آگاه کند. تزریق بوتاکس ضعف ماهیچه‌ای شدید را در بیماران مبتلا به بیماری‌های عصبی ـ ماهیچه‌ای به دنبال دارد. از این گذشته استفاده از بعضی داروها مانند آنتی بیوتیک‌های خانواده جنتامایسین اثر بوتاکس را تشدید می‌کند.
• تزریق بوتاکس برای افراد دارای حساسیت بالا به هر یک از مواد تشکیل دهنده این فرمولاسیون مجاز نیست.
• بیمارانی که در حال مصرف آنتی بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید یا اسپکتینومایسین هستند یا احتمال دارد در آینده این داروها را مصرف کنند، نباید بوتاکس تزریق کنند.
• تزریق بوتاکس برای بیماران مبتلا به تمام اختلال‌های خونریزی دهنده ممنوع است.

مراجعه به متخصص


 تزریق بوتاکس فقط و فقط باید به دست دانش آموختگان دوره‌های پزشکی انجام شود. متخصصان گروه پزشکی سلامت و زیبایی پیش از انجام عمل در جلسه مشاوره حضوری تمام ابهام‌ها را برطرف می‌کنند و به پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهند.

بوتاکس متخصص

فرآیند تزریق بوتاکس


 عمل تزریق بوتاکس در گروه پزشکان سلامت و زیبایی به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد. چون در تزریق از سوزن‌های بسیار ظریف استفاده می‌شود، عمل کاملاً بدون درد است و بی‌حسی ضرورتی ندارد. متخصص پس از ضدعفونی کردن صورت با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر اندکی از بوتاکس را در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند.

عمل بوتاکس

نتایج بالینی


 اثرگذاری اولیه بوتاکس معمولاً پس از سه روز مشخص می‌شود، اما نتیجه نهایی و از بین رفتن چروک‌ها حدود 10 روز زمان می‌برد. تجربیات بالینی ما موید این مطلب است که بیش از 70 درصد بیماران بهبود و کاهش چشمگیری را تا 30 روز پس از تزریق در خطوط اخم مشاهده کرده‌اند و ماندگاری نتیجه با تکرار تزریق از یک ماه به 4 الی 8 ماه افزایش یافت.

عوارض جانبی


 چون بخش عمده بوتاکس توسط ماهیچه‌های محل تزریق جذب می‌شود، و فقط مقادیر اندک آن وارد جریان خون می‌شود، هیچ عارضه سیستمیک مهمی بروز نمی‌یابد. بااین حال این عمل نیز مانند هر تزریق دیگری با قرمزی و تحریک ملایمی همراه است که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود.

برخی بیماران پس از تزریق دچار سر درد خفیف، حالت تهوع یا علائم سرماخوردگی می‌شوند که پس از 2 یا 3 روز تسکین می‌یابد. بیمار هنگام انجام عمل و ورود سوزن به بدن سوزش ملایمی را حس می‌کند که قابل چشمپوشی است و به محض اتمام درمان متوقف می‌شود.

هزینه


معمولا قیمت تزریق بوتاکس در مقایسه با دیگر روش‌های جوانسازی پایین‌تر است. در هرحال این عمل نیز مانند تمام عمل‌های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار ندارد، مگر آن که با هدف درمانی، برای مثال به منظور ترمیم آثار سوختگی انجام شود. متخصصان گروه پزشکان زیبایی و سلامت در جلسه مشاوره تمام هزینه‌های درمان، روش‌های پرداخت و پوشش بیمه‌ای را اطلاع می‌دهند.

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:02122637408

شعبه ولیعصر:02188945723

شعبه توحید:02166124807

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است